Jerry Caron, globalni voditelj istraživanja i analize u GlobalData, raspravljao je o ovim uzbudljivim prognozama u nedavnom podcastu istraživačke tvrtke.
Caron je govorio o uvidima koji su podijeljeni na nedavnoj godišnjoj konferenciji o virtualnoj tehnologiji pod nazivom „Superpovezani – Život u 6G svijetu”.
„6G će, dakako, biti moćniji, veći i jači, sve ono što očekujete”, rekao je Caron. Objasnio je da će sljedeća generacija povezivosti uglavnom biti usredotočena na to svi i svugdje budu povezani – s dosljednim brzinama i niskom latencijom.
„Dakle, fokus naprednog 5G-a koji će se pojaviti u sljedećih nekoliko godina, a zatim konačno 6G-a je sveprisutnost“, naglasio je Caron. „Također, dosljednost, tako da se možete osloniti na brzinu i nisku latenciju koja je obećana s 5G-om, ali se nije dogodila.”
Bolja povezanost dovest će do većih promjena
Caron kaže da će stvari poput proširene stvarnosti znatno porasti na popularnici s dolaskom nove generacije povezivosti, zajedno s uređajima koji će to omogućiti – poput pametnih satova i naočala. „Ovi nosivi elektronički uređaji, ovi uređaji proširene stvarnosti, postat će dio naše interakcije sa svijetom i naše interakcije s informacijama i podacima. (…) Baš kao što danas činimo s našim pametnim telefonima.”
Anisha Bhatia, još jedna analitičarka tvrtke GlobalData koja je govorila na tehnološkoj konferenciji, prognozirala je da pametni telefoni neće biti relevantni u 6G svijetu i da će zastarjeti u roku od deset godina.
„Sam Apple izbjegao je tu mogućnost,” dodao je Caron, „ideja je da ih nećemo trebati, imat ćemo ovu nosivu tehnologiju, druge načine pristupa informacijama, pristupa igricama i drugim mogućnostima.”
Otežano upravljanje privatnošću u superpovezanom svijetu
Caron je istaknuo rastući problem privatnosti s napretkom povezivosti: „Danas je privatnost u životima mnogih ljudi već izvan kontrole, i to samo u jednostavno povezanom svijetu koji danas imamo.”
Analitičar tvrdi da će u svijetu 6G-a pokret poznat kao „umrežavanje bez povjerenja” imati veću prevagu. „Počinjete s pretpostavkom da ničemu ne možete vjerovati pa idete odatle”, objasnio je Caron.
Prema Caronu, to će podrazumijevati uklanjanje sitnih slova i zbunjujućih pravila te nulti pristup informacijama bez eksplicitnog transparentnog dopuštenja.
„Od tog trenutka nadalje idete i radite ono što dopustite da se dogodi, tako da će se stvoriti potpuno novo regulatorno okruženje i posve novi skup pravila”, zaključio je Caron.