Dozvole će se izdati na razdoblje od 15 godina (osim u slučaju regionalne dodjela u pojasu 3600 MHz na području Međimurske i Varaždinske županije, gdje već postoje izdane dozvole u dijelu spektra koje vrijede do 2023. te se za ta područja nove dozvole iznimno izdaju na 13 godina), uz mogućnost produljenja za narednih 5 godina. Očekuje se da će se odluka o dodjeli donijeti do kraja kolovoza te da će polučiti minimalno 300 milijuna kuna vrijednim koncesijskim naknadama i milijardama kuna investicija u infrastrukturu. Cilj postupka je do 2025. pokriti cijelu Hrvatsku 5G mrežom.
Za javne dražbe u sva četiri postupka prijavilo se devet tvrtki. Za frekvencijski pojas 700 MHz te za 3600 MHz sve potrebne uvjete ispunili telekomunikacijske tvrtke Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska. Za frekvencijski pojas 26 GHz uz njih tu je i EOLO S.P.A. Najveći broj kandidata natjecat će se regionalno za frekvencijski pojas 3600 MHz, a to su Markoja d.o.o., BeeIN, Digicom, Eco Net d.o.o., EOLO S.P.A. te Terrakom d.o.o.
Očekuje se da će 5G stvoriti preduvjete, ne samo za nove usluge u pokretnim komunikacijama, nego i nove usluge i primjene u drugim industrijama kao što su automobilska industrija, zdravstvo, poljoprivreda, turizam, edukacija, mediji i dr. Te mreže konceptualno predstavljaju potpuno novi ekosustav koji ne uključuje samo dionike tržišta elektroničkih komunikacija nego i drugih tržišta – kažu u HAKOM-u.
Regulatori napominju i da je uvođenje mreža pete generacije (5G) jedan od ključnih čimbenika za omogućavanje dostupnosti širokopojasnog pristupa svim kućanstvima, pouzdanu komunikaciju s malim kašnjenjem (latencijom) i povezivanje velikog broja uređaja.
Podsjetimo, javne dražbe se provode u više krugova putem elektroničkog sustava nadmetanja, a potencijalni koncesionari nadmeću se za četiri različita spektra u četiri odvojena postupka i to za spektre 700 MHz, 3600 MHz, 26 GHz te 3600 MHz na regionalnoj razini. Kao format nadmetanja odabrano je simultano nadmetanje u više krugova – Simultaneous Multi-Round Auction (SMRA), dok će se konkretni smještaj frekvencijskih blokova po ponuđaču odrediti u dodatnom krugu nadmetanja putem zapečaćenih ponuda.