Diljem svijeta vodeći konzultanti i analitičari zapravo su uvjereni da će se implementacija mreže nove generacije odvijati bržim tempom nego ikada do sada, pa su prognoze sve optimističnije. Naravno u svim analizama u prvom su planu globalni prosjeci svojevrsna „tehnološka sarma“ jer će, primjerice, te ciljane 2025. godine čak 84 posto Amerikanaca imati pristup 5G signalu dok će ta tehnologija biti luksuz u Africi jer će svega sedam posto njezinih žitelja moći koristiti njezine prednosti.
Ipak, dobra vijest je da će se u kratkom periodu cijeli svijet premrežiti superbrzim ili brzim internetom. Naime, telekomi odustaju od zastarjelih mreža i gase ih sve brže, a pritom ih mijenjaju aktualnom tehnologijom. Tako se po podacima koje su prikupili stručnjaci iz 5GWorldPro lani ugasilo 49 mreža od kojih su 33 bile 2G mreže, dok će se u ovoj godini ugasiti 75 mreža među kojima će 65 posto njih biti 2G mreže. Njihovo mjesto na tržištu zauzimaju 4G i 5G mreže i to prvenstveno zbog očekivanja potrošača koji žele koristiti pametne telefone i očekuju brzu vezu i korištenje aktualnih aplikacija pa telekomi oslobađaju spektre i rješavaju se sporih mreža koje ne mogu odgovoriti na želje korisnika.
Utrka u razvoju 5G infrastrukture odredit će i budućnost gospodarstava. Digitalna ekonomija i razvoj novih usluga i sustava poslovanja bit će generator rasta globalnog gospodarstva u godinama pred nama stoga zaostajanje Europe za Sjevernom Amerikom nije lako prihvatiti. Po sadašnjim analizama tako bi Zapadna Europa bila tek treća regija među deset regija u svijetu po dostupnosti 5G mreže. Uvjerljivo vodi Sjeverna Amerika, a korak za njom bit će zemlje Zaljeva. Istočna i Centralna Europa, kojoj pripada Hrvatska, nažalost nisu ni u top pet regija u svijetu. Međutim, domaća ekonomija može se nadati da će Hrvatska biti među najboljim performerima u regiji, na što upućuju i najave telekoma o stotinama milijuna eura ulaganja u 5G infrastrukturu.