Tehnološki div Meta predstavio je planove za Projekt Waterworth, ambiciozan podmorski kabel vrijedan više milijardi dolara, osmišljen za jačanje globalne digitalne infrastrukture. Ovaj 50.000 kilometara dugačak projekt postat će najduži podmorski kabel na svijetu, povezujući ključne regije poput Sjedinjenih Američkih Država, Indije, Brazila i Južne Afrike.
Revolucija u podmorskoj tehnologiji
Projekt Waterworth izdvaja se naprednim sustavom rutiranja, koji omogućuje polaganje kabela na rekordnim dubinama do 7.000 metara (23.000 stopa). Osim toga, Meta planira koristiti napredne tehnike ukapanja u područjima s visokim rizikom od potresa te u plitkim priobalnim vodama, čime će se osigurati veća otpornost i dugovječnost infrastrukture.
„Project Waterworth je višegodišnja investicija vrijedna više milijardi dolara koja će proširiti opseg i pouzdanost globalnih digitalnih autocesta”, izjavili su Gaya Nagarajan i Alex-Handrah Aimé, inženjeri mreže u Meti. „Otvaranjem tri nova oceanska koridora omogućit ćemo bržu i sigurniju povezanost, ključnu za razvoj umjetne inteligencije diljem svijeta.”
Što dosad znamo?
Meta još nije objavila točne rute, troškove ili vremenski okvir, ali prema izvješćima iz industrije, projekt bi mogao vrijediti oko 2 milijarde dolara i biti u potpunosti u vlasništvu Mete. Također, postoji mogućnost da će se glavna točka povezivanja u Indiji nalaziti u Jio podatkovnim centrima.
Ovaj projekt nadovezuje se na Metinu postojeću podmorsku infrastrukturu, uključujući 45.000 km dug 2Africa kabel, koji je do sada bio predviđen kao najduži podmorski kabel na svijetu. Taj projekt, koji povezuje 33 zemlje u Africi, Europi i Aziji, sufinanciraju vodeći telekom operateri poput Telecom Egypta, China Mobile Internationala, MTN GlobalConnecta, Orangea, STC-a, Vodafona i WIOCC-a.
S Projektom Waterworth, Meta ne samo da širi svoj globalni doseg, već i jača temelje interneta, otvarajući vrata novoj eri umjetnom inteligencijom pokretane povezanosti.