Honeywellova tehnologija može povećati učinkovitost proizvodnje održivog zrakoplovnog goriva (eng. sustainable aviation fuel ili SAF) kako bi se smanjili troškovi, piše Reuters.
Zrakoplovni sektor smatra se jednim od onih u kojem se najteže dekarbonizirati jer se gorivo ne može lako zamijeniti drugim vrstama energije. Rafinerije nafte pokušavaju povećati proizvodnju SAF-a, u pokušaju smanjenja emisija ugljika.
Kevin O’Neil, viši poslovni voditelj za obnovljiva goriva u Honeywell UOP objašnjava: „Kako je potražnja za SAF-om rasla, tražili smo različite načine da postignemo više SAF-a na ekonomičan način koji ljudi mogu usvojiti lako i u velikim razmjerima i proizvoditi kako bi zamijenili značajne udjele mlaznih i dizelskih spremnika.“
Tvrtka kaže da, ovisno o vrsti sirovine etanola koja se koristi, njena tehnologija može smanjiti emisije stakleničkih plinova za 80 posto u usporedbi s mlaznim gorivom na bazi nafte. Etanol se u Sjedinjenim Američkim Državama prvenstveno proizvodi od kukuruza.
SAF postrojenja koja koriste Honeywellovu tehnologiju mogu se modularizirati izvan lokacije, omogućujući niže troškove te bržu i manje radno intenzivnu instalaciju, navodi se u priopćenju tvrtke.
Ovim pristupom proizvođači mogu izgraditi novi SAF kapacitet više od godinu dana brže od tradicionalne izgradnje, naglašava Honeywell.
Nova tehnologija također bi omogućila rafinerijama nafte i drugim proizvođačima goriva da pretvore trenutna ili neaktivna postrojenja u pogone za proizvodnju SAF-a, rečeno je.
U rujnu 2021. Bidenova administracija pokrenula je napore da poveća proizvodnju na minimalno tri milijarde galona SAF-a godišnje do 2030. i ima dovoljno SAF-a do 2050. „da bi zadovoljila 100 % potražnje za zrakoplovnim gorivom, za koju se trenutno predviđa da iznosi oko 35 milijardi galona godišnje.“
Nedavni Zakon o smanjenju inflacije – klimatski zakon koji uključuje poticaje za goriva s niskim udjelom ugljika – također će ubrzati potražnju za SAF sirovinama.
Mnogi proizvođači odlučili su proizvoditi održivo zrakoplovno gorivo od sirovina s nižim intenzitetom ugljika, poput (životinjske) masti.