Istraživači su predstavili detaljan plan za integraciju 5G infrastrukture utemeljene na satelitima s postojećim zemaljskim mrežama. Financirana od strane ESA-inog odjela za povezivost i sigurnu komunikaciju, studija otkriva kako bi satelitski 5G mogao revolucionirati telekomunikacije, omogućujući neprekidnu povezanost u gradovima, na oceanima i u udaljenim područjima.
Za razliku od tradicionalnog satelitskog interneta, ovaj sustav bi besprijekorno radio s postojećim 5G mrežama. Ova integracija mogla bi omogućiti usluge poput ažuriranja u stvarnom vremenu za autonomna vozila, komunikaciju tijekom prirodnih katastrofa i brzi internet za ruralne zajednice. Studija, koju su proveli Airbus Defence and Space, Fraunhofer FOKUS i Sveučilište Bundeswehra u Münchenu, potvrđuje komercijalnu održivost implementacije već 2025. godine.
Pretplatničke cijene mogle bi iznositi od 6 do 60 eura mjesečno, čime bi tehnologija postala dostupna privatnim korisnicima i tvrtkama. Identificirano je čak 77 potencijalnih primjena u sektorima poput transporta, javnih usluga i poslovanja, što potvrđuje svestranost tehnologije. Unatoč tome, izazovi poput energetske učinkovitosti satelitskih sustava i naprednih antena još uvijek zahtijevaju rješavanje. ESA već radi na tim problemima kroz svoj program Space for 5G/6G and Sustainable Connectivity.
Plan implementacije uključuje faze: uske pojaseve od 2025., širokopojasne usluge od 2029., te potpune broadband kapacitete nakon 2032. Antonio Franchi, voditelj ESA-inog programa 5G/6G NTN, istaknuo je potencijal projekta u spajanju zemaljskih i svemirskih mreža, otvarajući novo poglavlje u povijesti telekomunikacija.