Poslovnim korisnicima zajamčena je godišnja maksimalna dostupnost, odnosno funkcioniranje kritične infrastrukture kao što su povezivost, napajanje i hlađenje sustava.
U konstrukciju površine 2.122 četvorna metra utrošeno je 220 tona armature i 5.500 tona betona te je, sukladno zahtjevima za Tier III certifikaciju, u stanju izdržati potrese do magnitude 9 po Richterovoj ljestvici.
Predsjednik uprave A1 Hrvatska Jiří Dvorjančanský objasnio je kako su mnoge koronakriza, ali i potresi opomenuli i prisilili na ubrzanu digitalnu transformaciju.
„Potražnja za cloud uslugama i kolokacijom rastu iz dana u dan. Uslijed masovnog rada na daljinu, značajnog porasta korištenja online servisa i usluga, kako u poslovne tako i privatne svrhe, dostupnost i sigurnost podataka nemaju cijenu. Bili smo hrabri i unatoč pandemiji i ostalim otegotnim okolnostima investirali smo 11 milijuna eura u ovu najmoderniju banku podataka u regiji koja je izgrađena u samo godinu dana. Ovime smo još jednom, uz ubrzanu izgradnju 5G mobilne mreže i fiksne optičke mreže, potvrdili svoju predanost digitalizaciji Hrvatske“, istaknuo je Dvorjančanský.
Podatkovni centar opremljen je vlastitom trafostanicom koja se napaja iz dvije neovisne energetske grane maksimalnog kapaciteta 2MW. Poteškoća u radu neće biti ni u slučaju prekida obje energetske grane jer će napajanje opreme preuzeti dva diesel agregata ukupne snage 2MW te UPS sustavi. U povezivanje podatkovnog centra utrošeno je oko 5.000 km optičkih niti (50 km optičkih kabela) iz tri različita, neovisna smjera. Unutar samog objekta razvedeno je oko 600 km optičkih niti (6 km optičkih kabela). Objekt je certificiran kao A+ objekt u kontekstu energetske učinkovitosti, a u punom kapacitetu imat će 300 IT ormara u šest tehničkih soba.
A1 Hrvatska u svojem drugom podatkovnom centru pruža usluge kolokacije, Virtualne infrastrukture (Iaas), Disaster Recovery as a Service (DRaaS), Backup as a Service (BaaS) i Exoscalea uz čitav niz sigurnosnih rješenja.
Na otvorenju podatkovnog centra ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković naglasio je važnost digitalne infrastrukture za gospodarski oporavak i razvoj.
„Ovakve investicije nas zaista vesele pogotovo kada se realiziraju u okvirima aktualne pandemije što nas ohrabruje za nastavak pozitivnih gospodarskih i investicijskih prilika u Hrvatskoj. Upravo je kvalitetna i nova infrastruktura važan preduvjet našeg gospodarskog i društvenog napretka, gdje osim ulaganja u izgradnju širokopojasnih mreža Vlada RH potiče uspostavu mreža velikih kapaciteta. Osim mrežne infrastrukture, za funkcioniranje digitaliziranog društva potrebna je i druga infrastruktura, kao što su ovakve banke podataka”, istaknuo je Butković.
Državni tajnik središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva Bernard Gršić dodao je da je digitalna infrastruktura poput ovog podatkovnog centra iznimno bitna za razvoj digitalnog društva.
„Sve je to odskočna daska za daljnje ubrzanje digitalne transformacije. Nacionalnim planom oporavka i otpornosti (NPOO) uspostavlja se prilika da se digitalizacija sustavno, planski i puno brže razvija u cijeloj Hrvatskoj. Europska komisija je prema Indeksu gospodarske i društvene digitalizacije (DESI) u 2021. prepoznala naše ambicije kojima želimo dostići zacrtani cilj prema Nacionalnoj razvojnoj strategiji Hrvatske do 2030., a to je biti u prosjeku EU prema DESI indeksu“, smatra Gršić.
Među prvim korisnicima novog podatkovnog centra je Generali osiguranje, dio Generali Grupe – jednog od svjetskih lidera davatelja usluga osiguranja i upravljanja imovinom.
Novi podatkovni centar nalazi se u Zagrebu na križanju Avenije Većeslava Holjevca i Nežićeve ulice. Za A1 Hrvatsku izgradio ga je i opremio Vertiv, svjetski lider u području dizajna, gradnje i upravljanja kritičnom infrastrukturom podatkovnih centara, ističu iz A1 Hrvatska.