Upravo su brzina i sigurnost veze ključ uspjeha implementacije 5G tehnologije jer se korisnicima mora ponuditi osjetna razlika u performansu kako bi uložili u kupovinu uređaja koji nude kompatibilnost s mrežom nove generacije.
“Nastavljamo težiti novim i inovativnim načinima poboljšanja učinka 5G-a na krajnje korisnike. Brzina od gotovo 1 Gbps posljednja je u nizu 5G prekretnica koje smo postigli u suradnji s Telstrom i Qualcommom. To znači da korisnici mogu uživati u znatno poboljšanim iskustvima iz aplikacija u kojima brže vrijeme učitavanja čini razliku”, rekla je Sibel Tombaz, voditeljica linije proizvoda 5G RAN u Ericssonu.
Pritom se koristilo tehnologije svih triju kompanija – Telstrina mreža, Ericssonov New Radio-Dual Connectivity (NR-DC) i testni pametni telefon pogonjen s Qualcomm Snapdragon X65 5G Modem-RF System.
Što se ostalih tehničkih specifikacija tiče, brzina je postignuta kombiniranjem srednjeg i visokog opsega, odnosno, milimetarskog “vala” (eng. milimeter wave), kojim se može u potpunosti iskoristiti spektar. Za demo potrebe koristio se NR-DC softver s UL 4CC CA (eng. uplink four-component carrier aggregation). Poseban je po tome što su četiri susjedna nositelja od 100MHz kombinirana, a to rezultira većim brzinama podataka.
Inače, ovaj trojac je 2016. probio granicu od 1 Gbps brzine na 4G, u siječnju prošle godine postavili su „download” rekord za 5G i sad je uslijedio ovaj uspjeh.