Sam Bankman-Fried osnovao je tvrtku FTX potaknut nezadovoljstvom drugim mjenjačnicama koje je koristila njegova tvrtka za trgovanje kriptovalutama, Alameda Research. Međutim, prema Komisiji za vrijednosnice i burzu SAD-a, FTX je bio prevarantska firma od samog početka.
Optužbe protiv Bankman-Frieda uključuju zlouporabu i pronevjeru depozita klijenata FTX-a. U optužnici se navodi da je unatoč značajnim ulaganjima u cilju promicanja FTX-a i njegove sestrinske tvrtke FTX.US kao sigurnih platformi za ulaganje u kriptovalute, financijsko stanje FTX-a imalo deficit od više milijardi dolara zbog njegove nepropisne upotrebe sredstava klijenata iz mjenjačnice. Taj je novac Bankman-Fried preusmjerio kako bi uložio milijarde dolara, kupio nekretnine vrijedne 200 milijuna dolara te isplatio Alamedinim vjerovnike.
Cijela je operacija razotkrivena nakon što je portal CoinDesk objavio izvješće o Alamedinoj financijskoj situaciji u studenom 2022., koje je otkrilo blisku vezu između FTX-a i Alamede, pri čemu značajan dio bilance čini FTT token koji je izdavao FTX. Ovaj je članak doveo do toga da izvršni direktor kripto tvrtke Binance, Changpeng “CZ” Zhao, bivši investitor u FTX, odluči prodati svoje udjele u FTT-u. Nakon toga FTX je bankrotirao, a Bankman-Fried podnio ostavku.
Točno godinu dana od CoinDeskovog izvješća o bilanci, njujorška porota donijela je osuđujuću presudu po svim optužbama s kojima se suočio osramoćeni izvršni direktor, konkretno:
- internetska prijevara (wire fraud) klijenata FTX-a
- zavjera za počinjenje internetska prijevare nad klijentima FTX-a
- internetska prijevara zajmodavaca za Alameda Research
- zavjera za počinjenje internetske prijevare nad zajmodavcima za Alameda Research
- zavjera za počinjenje prijevare s vrijednosnicama investitora u FTX
- zavjera za počinjenje robne prijevare (commodities fraud) nad kupcima FTX-a u vezi s kupnjom i prodajom kriptovaluta i zamjenama
- zavjera za pranje novca.