Vjeruju da će do 2024. godine 60 posto davatelja komunikacijskih usluga komercijalizirati 5G usluge u gradovima. Konzultanti ističu da je razvoj 5G infrastrukture u 2021. godini ubrzan jer je pandemija COVID-19 povećala potražnju za optimiziranom i ultrabrzom širokopojasnom vezom za podršku aplikacijama za rad od kuće te opcija poput streaminga video sadržaja, mrežnih igara te aplikacija za društvene mreže.
5G je najbrže rastući segment na tržištu infrastrukture bežičnih mreža dok ostali sektori padaju pa se jedino ulaganja u 5G mogu pokazati kao visoko profitabilna zbog čega će se upravo u tom segmentu ostvarivati visoki rast. Tako se prihodi za 5G, koji su u 2020. iznosili oko 13,7 milijardi dolara u 2022. godini penju na očekivanih 23,2 milijarde dolara što je skok od nevjerojatnih 80 posto, dok primjerice prihodi od LTE i 4G mreže imaju obrnut trend. Tako se umjesto lanjskih 17,1 milijarda dolara u 2022. godini očekuje svega 12,1 milijarda dolara, dok će se prihod od 3G i 2G mreže svesti na svega trećinu, s postojećih tri milijarde dolara na svega milijardi dolara.
Rastom 5G infrastrukture povećat će se i ukupni prihodi od kompletne bežične mreže i to s lanjskih 46,3 milijarde dolara na gotovo 50 milijardi dolara u 2022. godini. Kina će po njihovoj projekciji ostati lider u 5G infrastrukturi, ali prihodi u Zapadnoj Europi i SAD-u rast će po stopama većim od 50 posto.
Razvoj 5G potaknut je promjenom okolnosti u pandemiji. Iako će se potrošači vraćati u urede, neće prestati rad od kuće pa će se sukladno tome i dalje tražiti brža i kvalitetnija mreža koja može osigurati prijenos velike količine podataka – kažu u Gartneru.