Za ispitivanje će biti razmotrene osobe koje pate od paralize uslijed ozljede vratne kralježnice ili amiotrofične lateralne skleroze (ALS). Međutim, točan broj sudionika u ovoj studiji nije objavljen. Očekuje se da će kliničko ispitivanje trajati otprilike šest godina.
Sučelje mozak-računalo (BCI) bit će kirurški ugrađeno pacijentima-ispitanicima pomoću robota u dio mozga koji kontrolira namjeru kretanja. Zatim će snimati i slati moždane signale aplikaciji, s početnim ciljem da „omogući ljudima da kontroliraju kursor ili tipkovnicu računala koristeći samo svoje misli”, kažu iz tvrtke.
Neuralink je isprva tražio odobrenje za ugradnju svog uređaja u deset pacijenata. Međutim, tvrtka je dogovorila manji broj pacijenata s američkom Upravom za hranu i lijekove (FDA) nakon što je agencija izrazila zabrinutost oko sigurnosti, kao što su naveli i sadašnji i bivši zaposlenici. Točan broj pacijenata koje je odobrila FDA još je nepoznanica.
U svakom slučaju, Elon Musk ima ambiciozne planove za Neuralink, predviđajući brzu kiruršku implantaciju svojih čipova za liječenje stanja kao što su pretilost, autizam, depresija i shizofrenija.
U svibnju je Neuralink objavio da je dobio odobrenje FDA-e za svoje prvo kliničko ispitivanje na ljudima, iako je već bio pod federalnim nadzorom u vezi s postupkom testiranja na životinjama.
Međutim, čak i ako se BCI uređaj pokaže sigurnim za primjenu na ljudima, stručnjaci sugeriraju da bi još uvijek moglo proći više od desetljeća da Neuralink osigura komercijalno odobrenje za svoju tehnologiju.