Na platformi Croinvest pokrenuta je crowdfunding kampanja s ciljem slanja prvog hrvatskog satelita u svemir. Iza ovog projekta stoje tvrtka Spacemanic i Udruga A3 (Adriatic Aerospace Association). Projekt obuhvaća izradu, programiranje i lansiranje prvog nanosatelita proizvedenog u Hrvatskoj.
CroCube je napravljena u obliku kocke, kako bi odgovarala prepoznatljivom hrvatskom nacionalnom simbolu: crveno-bijelim „kockicama” na šahovnici.
U prošlosti je bilo pokušaja sklapanja i lansiranja prvog hrvatskog satelita. Ambiciozni projekti okupljali su najbolje umove i timove, no najviše je nedostajalo (i još uvijek nedostaje) podrške Vlade i relevantnih institucija koje bi ovakve projekte podržale novčano, sastavno i sustavno. Međutim, ono što je prije manjkalo, sada je usavršeno od strane Jadranske aero-svemirske asocijacije (A3) i tvrtke Spacemanic, slovačkog eksperta za nanosatelite čiji dio tima djeluje u Hrvatskoj. Upravo iz Spacemanica dolazi i tzv. kapetanica CroCube misije, gospođa Daniela Jović, koja za sobom ima četiri uspješna lansiranja te brojna predavanja o svemirskoj tehnologiji, diljem svijeta.
„CroCube je početak svemirske ere u Hrvatskoj. Njome želimo potaknuti tehnološki razvoj Hrvatske i stvaranje naprednog društva orijentiranog na prosperitet i inovacije. Želimo povećati interes za astronomiju i svemirske projekte uz jačanje znanosti (STEM) i visokotehnološkog poduzetništva. Želimo stvoriti platformu za osnivanje prvog svemirskog centra u Hrvatskoj, postaviti temelj za razvoj svemirskog sektora te omogućiti stvaranje bolje sutrašnjice za našu djecu, za novu generaciju znanstvenika, inženjera i istraživača svemira”, poručuju organizatori kampanje.
Uz Udrugu A3, hrvatski partneri misije su i Institut Ruđer Bošković te Visoko učilište Algebra. IRB, najveći hrvatski znanstveno-istraživački centar, ustupit će svoje prostorije za integraciju satelita jer se satelit mora sklapati u sterilnim uvjetima koji onemogućuju kontaminaciju prašinom i drugim česticama koje mogu ugroziti njegovo djelovanje. U Algebri, obrazovnoj instituciji fokusiranoj na izobrazbu stručnjaka u području softvera, već se razvija kôd za komunikaciju sa satelitom te priprema zemaljska stanica za njegovo praćenje. Usto, Spacemanic je dogovorio i suradnju s berlinskom svemirskom tvrtkom Exolaunch.
Kako bi projekt bio uspješan, u sklopu kampanje financiranja potrebno je prikupiti 130.000 eura (oko 980.000 kn), a kampanja traje do kraja godine. Očekivano lansiranje satelita predviđeno je za drugi dio 2023. godine, a odvijalo bi se na Falcon 9 raketi tvrtke SpaceX.
Što je to nanosatelit i zašto CroCube?
CubeSat su standardizirani kockasti nanosateliti koji pružaju mogućnost personalizacije i prilagodbe slaganjem modularnih jedinica. Izrađuju se sastavljanjem gotovih komponenti dostupnih na tržištu, što drastično smanjuje njihovu cijenu i vrijeme izrade u odnosu na tradicionalne satelite.
CroCube je 1U CubeSat (1U = 10 cm x 10 cm x 10 cm) ukupne mase oko 1.1 kg, a čine ga dijelovi: konstrukcija, računalo, napajanje, sustav orijentacije i stabilizacije, dvije kamere te sustav komunikacije.
Važno je napomenuti da satelit neće imati nikakvih štetnih posljedica za okoliš i zemaljska istraživanja. Radi se o malenom satelitu koji ne reflektira Sunčevu svjetlost i samim time ne onemogućuje astronomska opažanja sa Zemlje, a kako će biti smješten u nisku orbitu, nakon izvjesnog vremena privući će ga Zemljina gravitacija te će u cijelosti izgorjeti u atmosferi, ne ostavljajući za sobom nikakve krhotine i tzv. „svemirsko smeće“ koje bi ugrozilo daljnje istraživanje svemira, funkcionalnost ostalih satelita ili predstavljalo opasnost za buduće lansirne misije.
Kapetanica Daniela Jović
Misija CroCube satelita je fotografirati površinu Zemlje s 550 km visine, a priliku za fotografiranje Hrvatske imat će triput dnevno, na otprilike 12 minuta.
Svi zainteresirani građani moći će uživo na službenoj internet stranici misije pratiti stanje i kretanje satelita te uhvatiti #Croselfie ili radijski signal dok satelit prelijeće nad Hrvatskom. CroCube u sebi će imati i integriranu memorijsku karticu koja će sadržavati sve „karte za ukrcaj na satelit” (boarding passes): imena i prezimena donatora, fotografije zainteresiranih građana te posebnu pločicu s ugraviranim nazivima najvećih sponzora.
Donacije se prikupljaju ovdje, a svaka od njih bit će nagrađena promotivnim materijalima i činjenicom da će sva imena donatora biti na čipu poslanom u orbitu.