Vojni dužnosnici diljem svijeta nastavljaju izražavati interes za potencijalne primjene 5G tehnologije u području vojnih operacija.
Posljednji razvoj događaja uključuje Savezničko zapovjedništvo NATO-a za transformaciju, koje je surađivalo s Ministarstvom obrane Latvije u provođenju testova koji obuhvaćaju razne komunikacijske usluge, kao što su telezdravtsvo, virtualna stvarnost, kvantna enkripcija i dr.
Agencija je u svom priopćenju za javnost izjavila: “Budući da su 5G tehnologije općenito dizajnirane za civilna okruženja, trebalo je razmotriti i specifične prilagodbe i pristupe za vojne primjene.” Savezničko zapovjedništvo NATO-a za transformaciju između ostalog je usredotočeno na primjenu 5G tehnologije za ispunjavanje NATO-ovih misija povezanih s odvraćanjem i obranom.
Vrijedi napomenuti da NATO već neko vrijeme istražuje primjene 5G-a, a prema ranijem izvješću, agencija je koristila 5G mesh mreže za povezivanje bespilotnih podvodnih vozila.
Hitnost i relevantnost ovog istraživanja vjerojatno su porasli nakon ruske invazije na Ukrajinu, koja je ponovno probudila interes Zapada za NATO i njegovu ulogu u obrambenim savezima.
NATO-vo istraživanje 5G mreže usklađeno je s naporima Ministarstva obrane SAD-a, koje radi na uspostavljanju jedinstvenog, sigurnog i globalno povezanog komunikacijskog sustava u svim granama američke vojske, pri čemu 5G tehnologija igra značajnu ulogu u ovoj inicijativi.
Ericsson, jedan od glavnih igrača u 5G industriji, također je izrazio interes za pružanje proizvoda i rješenja američkom ministarstvu obrane, ističući sve veću konvergenciju vojnih i telekomunikacijskih tehnologija.
Sigurnost je najveća briga vojnih dužnosnika, pa su nedavna NATO-ova ispitivanja uključivala procjenu kvantno otpornih metoda enkripcije za sigurnu komunikaciju. Iako je kvantno računalstvo još uvijek u ranoj fazi, vojska ima za cilj proaktivno rješavati potencijalne sigurnosne prijetnje koje predstavlja ova tehnologija.